Soldering iron driver
With Atmel AVR microcontroller, for soldering irons with PTC sensor
Tags: Electronics Atmel AVR
Comments
Molnár Tibor
2017-08-16 12:26
Szia!
A nyák tervet nyomtatható verzióban vagy valamilyen formában, amiröl készíthető a nyák, el tudnád küldeni? És a végleges szoftvert?
KöszönettelSzia!
A nyák tervet el tudnád küldeni!
Köszönettel
MT
Szia,
Elnézést, kicsit sokára sikerül válaszolnom, nem igazán van szabad időm mostanában.
Lényegében az egész cuccot (az áramkört is) át kellene tervezni ahhoz amit írsz, a teljes kijelzés részt lehet kukázni. A firmware is a szinkron vezérelt kijelzés köré van szervezve, annak a nagy részét is ki kell dobni, ahhoz képest az LCD vezérlést beleírni pár sor.
Nekem sajnos nincs időm ilyen nagyságrendű módosítást megcsinálni...
Köszönöm a megértésed...
Elnézést, kicsit sokára sikerül válaszolnom, nem igazán van szabad időm mostanában.
Lényegében az egész cuccot (az áramkört is) át kellene tervezni ahhoz amit írsz, a teljes kijelzés részt lehet kukázni. A firmware is a szinkron vezérelt kijelzés köré van szervezve, annak a nagy részét is ki kell dobni, ahhoz képest az LCD vezérlést beleírni pár sor.
Nekem sajnos nincs időm ilyen nagyságrendű módosítást megcsinálni...
Köszönöm a megértésed...
Szia!
Nekem van Weller Lr21 -es pákám, meg atmega328-as Tqfp processzorom, meg 2x16 -os Lcd kijelzőm. Arra szeretnélek megkérni, hogy a kétsoros kijelzöre is át tudnád írni a bas fájlt??
Szia,firmware-t tud küldeni nekem? Köszönjük!
pcb,固件你可以给我吗?谢谢大家!
A nyák tervet nyomtatható verzióban el tudnád küldeni? És a végleges szoftvert?
Szia,
A megoldás az alapjel eltolása a hőmérséklet változás függvényében (a PID differenciáló taghoz hasonlóan). Tehát gyors melegedésnél jóval a célérték elérése elõtt lekapcsol a fűtés, lassú melegedésnél csak kicsivel előtte. Hűlésnél hasonlóképp.
Megírtam mailben a részleteket, illetve később a teljes dokumentációt is közzé teszem majd itt.
Szia! Ígértél egy megoldást, hogy így ON-OFF kapcsolgatás mellett ne legyen túl nagy ingadozás, már el jött az ideje, hogy megoszd esetleg? Köszi!
Ahoi Petr, poslal jsem ti e-mail.
Dobrý den, požádal bych Vás o podklady pro PCB. dìkuji Petr
Hát, medical célú alkalmazásban én sem használnám a belső referenciát, de ide megteszi - főleg ha a hiányosságait kiküszöböljük.
Közben utána nézelődtem, hát az AVR-nél nem tudom hogyan van, de a PIC-eknél a belső ref. fesz. nem sokat ér, csak kb. olyan stabil, mint a VDD. Persze attól függ kinek mekkora pontosság elegendő.
Üdv! BÚÉK! Nos közben rájöttem én is mit használsz, 5V-ról nagy áramot kellene a termisztoron átvezetni, vagy erõsítés.
Neeem, én az ATmega48 belső 1.1V referenciáját használom. Viszont az tény hogy nem ártott volna nálam is szűrni a uC analóg tápfeszt egy RC taggal, tetten érhető hogy a port aktivitás befolyásolja az ADC mérést. Szerencsére firmwareből ezt is ki tudtam küszöbölni.
Szia! Ja nem nálam kérdeztem, hanem nálad, vagy nem 5V a referenciád? (AVR-t nem ismerem.)
Elnézést, nem voltam gépközelben.
Röviden: elegendő. Kicsit hosszabban: nem ismerem alaposan a PIC-eket, de valószínű hogy zajos lesz neki, célszerű lehet egy RC taggal szűrni. Az 5V miatt át kell méretezni az áramgenerátort, ezzel nő a PTC-ben disszipált teljesítmény is, érdemes utána számolni hogy ne hamisítsa meg a mérést. (Múltkor azt írtad 0,785V referenciát használsz, ahhoz képest ha 5V-ra paraméterezed át a cuccot, akkor kb 40-szeresére nő az elfűtött teljesítmény!)
Szia! Még azt kérdezném, hogy referenciának elegendő az 5V-os stab. kocka, a kontroller tápfesze?
Kiváncsian várom, már agyaltam rajta, de még nem jöttem rá, PID-hez meg nem értek. :-)
Amíg csak sima termosztát-jellegű kapcsolgatást használtam addig 20-30 fokkal is túllendült. Ezt sikerült kiküszöbölni firmware-ből úgy, hogy kb+-5 fokon belül marad, de csak február vége körül tehetem közzé a megoldást (ne gondolj bonyolult dologra, ha kicsit agyalsz rajt megtalálod a módját).
Még azt néztem, hogy sima triakos kapcsolgatást használsz, nálam is az van, neked mennyire fűt túl?
Az infók szerint platina van benne, csak egyedileg a Weller gyártatta magának.
Szerintem nem platina szenzor van a Weller LR21-ben!
Én szobahőmérsékleten 25 ohmot mértem rajt, csúcsban (450C körül lehet) 65 ohmot, ez más karakterisztika szerintem.
Viszont a kalibrálást azt konkrétan egy fém tokos PT100-zal csináltam, betoltam a pákahegy helyére és úgy mértem. Nem kell hőmérős multiméter sem, mert ugye csak ellenállást mérünk rajt. Szerintem, matekozás helyett a legkorrektebb az ha pontosan be van mérve a páka, főleg ha ROHS ónnal forrasztasz érzékeny alkatrészeket: igen szűk a műveleti ablak...
A kalibrációra visszatérve, szerintem nem célszerű 0 fok vagy hasonlóan alacsony végpontot választani, mert a szenzor nemlinearitásából adódóan pont a kritikus üzemi tartományban lesz pontatlan a hőfokszabályzásod. Én ezért írtam a 200-300 fok környékét.
Értem, azért kérdeztem hátha Te tudsz többet a termisztorról.Én is csináltam egyet PIC-kel, én ezt a képletet használom: T=(R-R0)/(R0*0,00385).
Itt R a termisztor ellenállása, R0 ugyanez 0°C-on, amit egy srác mért a hobbielektronika fórumon és én is mértem, bár adat róla sehol nincs a neten, a 0,00385 meg a platina szenzorokra érvényes állandó. Csak megosztom ezt veled, szerintem elég pontos, bár hõmérõvel még nem mértem, mert nincs hõmérõs multim. Nálam 0,785V a referencia feszültség, és 10mA a szenzor árama, így megfelelõ felbontásban tudom mérni az ellenállást, ha jól számoltam. :-)
Az áramgenerátor árama úgy van megválasztva, hogy a termisztoron esõ feszültség az ATmega48 belsõ referenciafeszültsége által megadott 1.1V alatt maradjon. Az ADC 10 bites, tehát a kapott feszültség az A/D konverzió során egy 0-1024 közti értékre képezõdik le. Egy külsõ hõmérõvel felveszek két kalibrációs pontot (mondjuk 200 és 300C) és feljegyzem hogy ezekhez milyen ADC érték tartozik. Innen már aránypárokkal bármelyik köztes érték kiszámolható.
Ha ismernénk a pákában levõ termisztor pontos karakterisztikáját, akkor persze az elejétõl végig is lehetne matekozni, hõmérõs kalibrálás nélkül. Ehhez viszont meg kell mérni az említett referenciafeszültséget (nem pont 1.1V) illetve az áramgenerátor áramát is (alkatrész szórás miatt). Ha van még kérdésed, csak bátran : )
Üdv! Szeretnék érdeklõdni, hogy a szenzor ellenállását ugye egyszerû számolni U/I-vel, de aztán ezt hogy váltod át hõmérsékletre?
Üdv! Szeretnék érdeklõdni, hogy a szenzor ellenállását ugye egyszerû számolni U/I-vel, de aztán ezt hogy váltod át hõmérsékletre?
Szia,
Küldtem mailt a megadott címedre.
Hello El szeretném én is késziteni ha megtennéd akkor elküldenéd GERBER FÁJLBA azt nagyon megköszönném.
MCU van néhány megmaradt port, ez adhat további funkciók, mint például: egy pár elõre beállított hõmérséklet...... ha ezek a sleep függvény hozzáadott-hoz ez, és így tovább
Üdv,
Az enkódert a BTN_UP és BTN_DN gombok helyére kell bekötni. A BTN_CAL kalibrációs céllal lett betervezve, de ezt végül a szoftverben nem implementáltam. Mivel csatoltam a forráskódot, ez már nem akkora feladat : )
A rotary kapcsolót hova kell kötni?És a CAL mikrokapcsoló mire való?
Fertettem a firmwaret.
firmware-t tud küldeni nekem? Köszönjük!
Hali! El tudnád küldeni a szoftwert a AT megába?
Szia szeretném megépíteni a szabályzót, elkérhetném a doksikat amik szükségesek a megépítéshez?
Köszi!
Szia tetszik a forrasztóállomás kivitelezése, örülnék, ha a doksit közre tudnád adni, vagy akár E.mailben elküldeni.
Segítségedet elõre is köszönöm!
Ez mindig így van.
Majd a következő eszköznél... :)
Kösziköszi :)
Az építés és az élesztés közben volt pár buktató, ha újra csinálnám már kevesebb hibát vétenék :)
Jól sikerült, gratula! :)