"> cnv.hu - Trainer model

Trainer model

1200 mm wingspan trainer foamie from Styroman


updated: 2010-08-03 2 comments
Tags: RC Model Styroman Trainer

Comments
cnv 2008-09-07 22:10
A felhasznált mûgyanta L235 epoxy lamináló gyanta volt ha jól emlékszem 60 perces térhálósítóval, a szövet pedig 50 g/m2 súlyú üvegszövet.
Azóta gyanta tekintetében áttértem a magyar gyártmányú FM21i gyantára T16 térhálósítóval, jóval olcsóbb és semmivel sem rosszabb (bár úgy vettem észre kicsit kényesebb a hõmérsékletre és páratartalmomra térhálósodás közben).

A felhordás házi körülmények közt egy kutya közönséges ecsettel is megoldható. Egyszerûen átecsetelem a felületet a bekevert mûgyantával (vékonyan) és gondosan rásimítom a szövetet, szintén gondosan átecsetelve. A szálirány a kompozit termékeknél általában fontos, itt én nem fektettem rá különösebb hangsúlyt mert elsõsorban a felület minõségét akartam javítani és csak másodsorban a szerkezetet megerõsíteni.
Csak annyi gyantát érdemes felhasználni amennyi éppen átnedvesíti a szövetet, a több sem káros csak felesleges (erõsebb nem lesz tõle a termék csak nehezebb). Kis ügyességgel 1:1 súly arány elérhetõ (szövet/gyanta).
Munka után az ecset tisztítására aceton alkalmas (nem körömlakklemosó, mert abban általában különbözõ bõrápoló olajok, illatosító szerek is vannak – ráadásul újabban nem is aceton az oldószere).

Amire figyelni kell:
- Az epoxy bekeverési arányát 1-2% tûréssel tartani kell! A gyártó általában a tömeg szerinti keverési arányt adja meg, ez pontosabb keverést tesz lehetõvé és egy kis mérleg segítségével könnyebben is mérhetõ. A fenti gyanták esetében 35% (L235) illetve 20% (FM21i) a térhálósító/gyanta arány, de ezt a vásárlás helyén pontosan meg kell tudják mondani.
- A gyanta+térhálósítóra megadott fazékidõ (nyitott idõ) meghatározott bekevert tömegre és hõmérsékletre vonatkozik, azok emelésével rövidül! (Kötés közben a gyanta melegszik, ami a kötést tovább gyorsítja. Ez nagyobb mennyiség, eleve emelt hõmérséklet esetén fokozottan jelentkezik)
- A legtöbb epoxy különbözõ mértékben érzékeny a hõmérsékletre és páratartalomra, hûvös és/vagy párás környezetben kevésbé vagy egyáltalán nem kötnek meg. 20 fok feletti száraz klíma javasolt.
- Az epoxy jóval kevésbé veszélyes anyag mint a poliészter, de használatakor és a kötés alatt javasolt a szellõztetés. Gumikesztyû és hosszú ujjú munkaruházat javasolt. Ha mégis bõre kerül a gyanta gondosan töröljük le és alaposan mossuk meg langyos mosószeres vízzel. Dörzsölõ hatású tisztítószert vagy oldószert ne használjunk a lemosáshoz, mindkettõ könnyíti a gyanta felszívódását a bõrbe.
- A kész üvegszálas kompozit megmunkálásakor (fúrás, vágás, csiszolás stb) tartsuk szem elõtt hogy a keletkezõ por belégzése nagyon egészségtelen, minimum szellõztessünk de inkább alkalmazzunk helyi elszívást vagy légzésvédõ maszkot.

Remélem tudtam segíteni, ha további kérdése van keressen bátran.
Horváth Tamás 2008-09-07 14:41
Gratulálok a munkához! Kérdésem lenne ezzel kapcsolatban.
Az üvegszövet mûgyanta készítését kérdezném meg, milyen anyagot használt és hogyan, köszönettel!